Uutiset (muokattu 20.1.2021) Jaana Selander

Jänne jää historiaan

LIKI 100-vuotias urheiluseura Jänne päätettiin yksimielisesti lakkauttaa seuran sääntömääräisessä kokouksessa viime viikolla Poppia-pankin kerhotiloissa.
Seuran toiminta loppuu lokakuun loppuun 2012 mennessä ja hautajaisia vietetään marraskuun lopussa. Seurassa on enää mukana voimailujaosto, joka on pakotettu toimimaan Jänteen nimissä kilpailulisenssien takia marraskuuhun saakka. Sen jälkeen voima- ja painonnostajat siirtyvät Kiuruveden Urheilijoihin.
Perinteikkään ja valtakunnan tasolla erinomaisia urheilutuloksia saavuttaneen urheiluseuran laukkauttaminen oli monelle paikalla olleelle kova pala. Siitä huolimatta kaikki kokoukseen osallistuneet 17 seuran jäsentä kannattivat seuran lopettamista varsinkin kun Kiuruvedelle perustettiin vuosi sitten uusi yleisurheiluseura Kiuruveden Urheilijat.

Kokous päätti niin ikään siirtää Jänteen varallisuuden Kiuruveden Urheilijoille. Seuralla on tileillä rahaa noin 39 000 euroa, josta 21 000 euroa on Suojan myynnistä saatua tuloa. Suojan myyntitulovarat haluttiin korvamerkitä nuorten yleisurheilijoiden palkitsemiseen sekä heidän valmentajiensa koulutuksen tukemiseen. Kokousväki velvoitti Urheilijat avaamaan tarkoitusta varten tilin. Loppuvarat siirtyvät marraskuussa Urheilijoiden hiihto-, voimailu- ja yleisurheilujaostolle. Lisäksi päätettiin lahjoittaa 1000 euroa Uppo-Nalle -luistelukoululle, joka toimii Kiuruveden Kiekon alaisuudessa.
Kokous valtuutti seuran johtokunnan selvittämään vielä ennen lumien sulamista, onko Jänteen halli viisainta lahjoittaa tai myydä Urheilijoille. Jänteen hallin verotusarvo hehtaarin tontteineen on noin 6000 euroa.