Uutiset (muokattu 20.1.2021) Tiina Kilvensalmi

Nuoret ilmaiseksi konsertteihin

NUORILLA on nyt hieno mahdollisuus päästä nauttimaan konserteista täysin ilmaiseksi. Kiuruveden Musiikinystävät tarjoavat alle 18-vuotiaille kiuruvetisille nuorille vapaalipun konsertteihin.
– Nuorisolipulla madalletaan kynnystä Kiurusaliin. Toivomme, että saisimme nuoria kävijöitä konsertteihin, Musiikinystävien puheenjohtaja Tiina Nousiainen kertoo.
Ilmaisen lipun kautta Musiikinystävät toivovat tuovansa nuorille elämäniloa.
– 18 vuotta ja kapakkaan on surullinen tie. Toivon, että nuoret löytäisivät sisältöä elämään esimerkiksi musiikin parista.
Nuorisolipun saa, kun ilmoittaa nimensä, syntymäaikansa, puhelinnumeronsa ja koulunsa lipunmyyntiin. Nuorisolippuja myönnetään kulttuuritoimen järjestämiin konsertteihin. Tapahtumailmoituksissa kerrotaan erikseen nuorisolipusta.
– Muuta ei toivota kuin nuoria kävijöitä konsertteihin. Toukokuussa on esimerkiksi Kuopion kaupunginorkesterin kevätkonsertti, vinkkaa Nousiainen.

mainos alkaa
  • Kouruvesi-lehti Osta mediatilaa
  • Kiuruvesi-lehti Tilaa nyt!
mainos päättyy