Hyvinvointialueen alue-esihenkilö Satu Juttula-Moilanen (vas.) esitteli Kiuruveden terveyskeskusta hyvinvointialueen hallituksen puheenjohtaja Riitta Raatikaiselle toukokuussa 2023. Taustalla kaupunginjohtaja Juha-Pekka Rusanen (vas.) ja Rauno Pikkarainen. Kuva: JAANA SELANDER
Kaupunginvaltuusto, Uutiset (muokattu 13.6. 9:26) Jaana Selander

Kiuruveden kaupunki perustamassa Kiuruveden Hyvinvointikiinteistöt Oy:n – Kuntalaki pontimena sekä sote- ja pelastustoimen kiinteistöjen vuokrasopimusten päättyminen

Kiuruveden kaupunki on perustamassa Kiuruveden Hyvinvointikiinteistöt Oy:n. Kaupunginvaltuusto käsittelee yhtiön perustamissopimusluonnosta sekä yhtiöjärjestysluonnosta kokouksessaan maanantaina.

Valtuusto on tehnyt  periaatepäätöksen, että Pohjois-Savon hyvinvointialueen järjestämien sosiaali- ja terveyshuollon sekä pelastustoimen käytössä olevat toimitilat ja niitä koskevat vuokrasopimukset siirretään kaupungilta perustettavalle yhtiölle valtuuston myöhemmin syksyllä 2025 hyväksymällä tavalla.

Kiuruveden lähtökohtana on, että valmisteilla olevien Pohjois-Savon hyvinvointialueenvuokrasopimuksissa  säilytetään vähintään nykyinen vuokrataso.

Kaupungin  omistuksessa olevia  sote- ja pelastustoimen kiinteistöjä  on vuokrattu Pohjois-Savon hyvinvointialueelle. Kuntien omistamat sote- ja pelastustoimen toimitilat jäivät hyvinvointialueuudistuksessa kuntien omistukseen ja kunnat ovat vuokranneet tiloja hyvinvointialueille vuoden  2025 tai vuoden 2026 loppuun. Kyseessä on ollut siirtymäaika, jonka jälkeen kuntalaki edellyttää toiminnan yhtiöittämistä.

Kiuruveden kaupunki  on ollut yhteydessä asian tiimoilta kaupungin tilintarkastusyhteisöön ja pyytänyt huhtikuussa  2024 yhtiöittämisselvitystarjousta KPMG Oy Ab:ltä. 

Toimitilojen vuokraaminen on markkinoilla tapahtuvaa toimintaa, joka on yhtiöittämisvelvollisuuden piirissä sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen järjestämisvastuun siirryttyä pois kuntien vastuulta. Toimitilojen yhtiöittäminen tarkoittaa sitä, että kiinteistöjen omistus siirretään kaupungilta yhtiölle, joka jatkossa vastaa toimitilojen ylläpidosta ja vuokraamisesta eteenpäin markkinaehtoisesti. Tavoitteena on ollut hallinnollisesti mahdollisimman kevyt ratkaisu sekä lakivelvoitteiden täyttäminen 1.1.2026 alkaen.

Vuokrattavia tiloja ei oltaisi vähentämässä

Pohjois-Savon hyvinvointialue on tällä hetkellä kaupungin vuokralaisena terveyskeskuksessa, Virranrannassa, kaupungintalolla, yläkoululla sekä uudella paloasemalla. Pääosin hyvinvointialueen käytössä olevia ja siten yhtiölle siirrettäviä toimitiloja ovat terveyskeskus, Virranranta sekä uusi paloasema. Lisäksi tarkastelussa ovat olleet kaupungintalo sekä yläkoululla sijaitsevat kouluterveydenhuollon ja kuraattoritoiminnan tilat.

Kaupungin ja Pohjois-Savon hyvinvointialueen välisten neuvotteluiden perusteella ennakkotietona on, että vuokrattavien toimitilojen osalta ei ole tiedossa välittömiä supistamisia.

Pohjois-Savon hyvinvointialue on ilmoittanut, että nykyisten vuokrasopimusten optiokautta ei käytetä ja nykyiset vuokrasopimukset kaupungin kanssa tullaan päättämään 31.12.2025. Kaupungin ja Pohjois-Savon hyvinvointialueen väliset vuokraneuvottelut uusista sopimuksista ovat toistaiseksi kesken, vuokrasopimusten vuokrataso sekä lopulliset ehdot saadaan vahvistettua vasta syksyllä 2025.

Neuvotteluiden keskeneräisyydestä johtuen perustettavan yhtiön talouden mallintamiseen liittyy epävarmuuksia. 

Yhtiön tulee olla toiminnassa 1.1.2026. Aikataulusta johtuen yhtiön perustaminen ja kiinteistöjen siirtäminen tehdään vaiheittain. Yhtiöittämispäätöksen tekeminen mahdollistaa sen, että yhtiön rekisteröiminen ja muut perustamisen hallinnolliset toimenpiteet voidaan aloittaa ajoissa. Yhtiöön siirrettävien kiinteistöjen sekä talouden mallintamisen osalta voidaan tehdä vielä jatkotarkasteluja valmistelun edetessä.

Kiinteistöpäällikkö Jaakko Koivunen tuntee Kiuruveden kaupungin kiinteistöt.
Jaakko Koivunen, kiinteistöpäällikkö, tuntee Kiuruveden kaupungin kiinteistöt.

Hyvinvointialueella on vuokralla 13 000 neliötä Kiuruvedellä

Pohjois-Savon hyvinvointialueella on vuokralla Kiuruvedellä 13 000 soteneliötä. Kiuruvedellä Pohjois-Savon hyvinvointialue vuokraa terveyskeskuksesta  Kiuruveden kaupungilta 6 180 neliön tilaa ja maksaa niistä tänä vuonna vuokraa yhteensä noin 58 000 euroa kuukaudessa (alv 0%). Osa terveyskeskuksesta on inhouseyhtiö Servican käytössä, mutta suurin osa rakennuksesta on hyvinvointialueella vuokralla.

Kiuruveden kaupungin kiinteistöpäällikkö Jaakko Koivunen kertoo, että Virranrannassa vuokrattava pinta-ala on 3 220  neliötä ja vuokra noin 36 000 euroa kuukaudessa (alv 0%). Virranrannasta noin 75  prosenttia tiloista on vuokrattuna hyvinvointialueelle, loput tilat ovat senioriasuntoja ja teknisiä tiloja.

Kaupungintalolta hyvinvointialue vuokraa hammaslääkäreiden käytössä olevia tiloja sekä kotihoidon käytössä olevia tiloja yhteensä 542 neliötä. Näistä tiloista hyvinvointialue maksaa vuokraa yhteensä noin 5 600 euroa kuukaudessa (alv 0%). Kaupungintalolla vuokra sisältää siivouksen, vuokra ei sisällä siivousta terveyskeskuksessa, paloasemalla ja Virranrannassa.

Pelastusasema on kokonaan vuokrattu hyvinvointialueelle. Pelastusasemalla on vuokratilaa 1 377 neliötä ja kuukausivuokra on noin  20 500 euroa (alv 0%).

Lisäksi hyvinvointialueella on Yläkoulussa vuokrattuna 49 neliötä terveydenhoitajan käyttöön. Tästä tilasta vuokra on noin 550 euroa kuukaudessa (alv 0%), vuokra sisältää  siivouksen.

Kaupungin tavoite on luopua turhista kiinteistöistä, tässä vanha kirjasto.

Tavoite irtaantua turhista kiinteistöistä

Kiuruveden tavoitteena on luopua mahdollisimman monesta Kiuruveden kaupungin omistamasta, turhasta kiinteistöstä.  Kiuruvedellä on tehty koulu- ja kiinteistöselvitys.  Selvityksen laatiminen lähti aikanaan liikkeelle kaupungin talouden tasapainottamistoimenpiteistä.

Selvityksen lähtökohtana oli selvittää kaupungin omistama kiinteistömassa, mitä tilojen ylläpito maksaa ja missä kunnossa kohteet ovat. Niin ikään on käyty läpi käyttöasteita, rakennusvuosia ja suojelumerkintöjä. Selvityksen lopputuloksena toimitilat ja kiinteistöt on jaettu viiteen eri salkkuun: säilytettävät ja kehitettävät kohteet (11), selvitettävät kohteet (4), Pohjois-Savon hyvinvointialueen toimintaa palvelevat kohteet (3), myytävät ja luovutettavat kohteet (23) ja purettavat kohteet (4).

Pohjois-Savon hyvinvointialueella oli vuoden alkupuolella alueellaan hallinnassa olevia toimitiloja ja rakennuksia 450 kappaletta ja  noin 620 000 neliötä. Omistuksessa on  280 000 neliötä (sis. Kiinteistö Oy Mustinlammen omistamat tilat), vuokralla on  340 000 neliötä, joista kunnilta on vuokrattu noin 250 000 neliötä ja yksityisiltä noin 90 000 neliötä.

Pohjois-Savon hyvinvointialue maksaa kunnille vuokraa käyttämistään kiinteistöistä liki 50 miljoonaa euroa vuodessa.

mainos alkaa
  • Puhu teoin - tilaa Kiuruvesi-lehti
  • Äänestä lompakollasi - tilaa Kiuruvesi-lehti
mainos päättyy

Jätä kommentti